SHERYDON LAKELAND TERRIERS 

Diva's Page



 

SUPREME CH. SHERYDON THE REAL DIVA

SELECTED SHOW RESULTS

  

  

 

14 Mar 11   Best in Group, Runner Up BEST IN SHOW
Port Pirie Kennel Club Inc (Judge was Mrs R Tassie (SA) Grp, Mrs S Brown (NSW) GS)

13 Mar 11   Runner Up in Group, Intermediate in Show
Port Pirie Kennel Club Inc AM Show (Judge was Mrs J Smith (NSW) Mrs R Tassie (SA))

13 Mar 11   Runner Up in Group
Port Pirie Kennel Club Inc PM Show (Judge was Mrs M Patten (NSW))

12 Mar 11   Best in Group
Port Pirie Kennel Club Inc (Judge was Mrs S Brown (NSW)) GAINED GRAND CHAMPION TITLE

 

  • 22-Jan-11 Intermediate in Group
    Gawler Kennel Club Inc [CH] (Judge was Ms S Godfrey)
     
  • 13-Nov-10 Runner Up in Group and INTERMEDIATE IN SHOW
    Junior Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs S Lane (NSW) Mr T Valli (NSW)
     
  • 7-Nov-10 Intermediate in Group
    Millicent Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Duffin (Vic))
     
  • 6-Nov-10 Intemediate in Group
    Millicent Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Maudlen)
     
  • 4-Oct-10 Intermediate in Group
    Port Pirie Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J McErlane (NZ))
     
  • 3-Oct-10 Intermediate in Group
    Port Pirie Kennel Club AM Show [CH] (Judge was Mr S Sim (Phil))
     
  • 3-Oct-10 Intermediate in Group
    Port Pirie Kennel Club PM Show [CH] (Judge was Miss E Brown (Qld))
     
  • 2-Oct-10 BEST INTERMEDIATE IN SHOW
    Port Pirie Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Dawson (Phil) Mr S Sim (Phil))
     
  • 25-Jul-10 BEST EXHIBIT IN GROUP
    Marion Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr J Juslin (Finland))
     
  • 24-Jul-10 BEST INTERMEDIATE IN SHOW
    Marion Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs M Taylor (Can) & Mr J Juslin (Fin))
     
  • 11-Jul-10 Best Intermediate in Group
    Ladies Kennel Club of SA Inc [CH] (Judge was Mr J Burgess (Q))
     
  • 4-Jul-10 BEST EXHIBIT IN GROUP & INTERMEDIATE IN GROUP
    The Murray Valley Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs P McLeod (Qld))
     
  • 3-Jul-10 Best Intermediate in Group
    The Murray Valley Kennel Club Inc [CH] (Judge was Ms T Amos (SA))
     
  • 27-Jun-10 Best Intermediate in Group
    Adelaide Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr L Butler (NSW))
     
  • 6-Jun-10 Intermediate in Group
    Dogs SA Projected Improvements Committee [CH] (Judge was Mr S Mills (ACT))
     

     

     

     

  • 22-May-10 Runner Up in Group
    Collie Club of SA Amenities Champ Show [CH] (Judge was Mrs A-M Curran)
     
  • 16-May-10 BEST EXHIBIT IN GROUP, BEST INTERMEDIATE IN SHOW
    Metropolitan Kennel Club [CH] (Judge was Mr A Burt (Vic))
     
  • 15-May-10 Best Intermediate in Group
    Metropolitan Kennel Club [CH] (Judge was Mrs B Marsh (Vic))
     
  • 9-May-10 Best Intermediate in Show
    The Terrier Club of SA [CH] (Judge was Mrs A Sorraghan (Vic))
     
  • 26-Apr-10 Best in Group 2
    Dogs SA Autumn International [CH] (Judge was Mr R Velez-Pico (Puerto-Rico))
     
  • 25-Apr-10 Best In Group 3
    Dogs SA Autumn International [CH] (Judge was Mr R Mahon (Canada))
     
  • 24-Apr-10 BEST EXHIBIT IN GROUP
    Dogs SA Autumn International [CH] (Judge was Mr Tomoyuki Iwamoto (Japan))
     
  • 18-Apr-10 Runner Up in Group & Intermediate in Group
    Gawler Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs R Robertson (NSW))
     
  • 17-Apr-10 Intermediate in Group
    Gawler Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs C Rafton (NSW))
     
  • 5-Apr-10 Best Intermediate in Group
    Port Pirie Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr N Jackson Qld)
     
  • 4-Apr-10 BEST EXHIBIT IN GROUP
    Port Pirie Kennel Club Inc AM Show [CH] (Judge was Mrs C Speed Qld)
     
  • 4-Apr-10 BEST IN GROUP 4
    Port Pirie Kennel Club Inc PM Show [CH] (Judge was Mr A Johnson WA)
     
  • 3-Apr-10 BEST EXHIBIT IN GROUP
    Port Pirie Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs V Spence Qld)
     
  • 8-Nov-09 - Intermediate in Show
    Millicent Kennel Club (Judge was Mr W Mooney (V) Grp Mrs B Ferguson GS)
     
  • 7-Nov-09 - Runner Up in Group & Intermediate in Group
    Miilicent Kennel Club PM Show (Judge was Mrs B Ferguson)

  • 18-Oct-09 - RUNNER-UP IN GROUP & INTERMEDIATE IN GROUP
    Sunraysia Kennel Club Inc (Judge was Mr E Pickering (NSW)

  • 17-Oct-09 - RUNNER-UP BEST EXHIBIT IN SHOW
    Mildura District Kennel Club Inc - (Judge was Mrs G Lesh (NSW) Grp & GS)

  • 16-Oct-09 - BEST INTERMEDIATE IN SHOW
    Mildura RSA & H Show Society Inc - (Judge was Mrs M Rose (Qld) Grp & GS)

  • 5-Oct-09 RUNNER UP BEST IN GROUP & JUNIOR IN SHOW
    Port Pirie Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr D Bowe NSW Grp Ms A Bowe NSW GS)

     
  • 4-Oct-09 BEST IN GROUP & JUNIOR IN GROUP
    Port Pirie Kennel Club Inc AM Show [CH] (Judge was Ms D Fenton NSW)
     
     
  • 3-Oct-09 BEST IN GROUP & JUNIOR IN SHOW
    Port Pirie Kennel Club Inc [CH] (Judge was Ms A Bowe NSW Grp Ms D Fenton NSW GS)
     
  • 11-Sep-09 Best of Breed
    Royal Adelaide Show [CH] (Judge was Mr Kari Jarvinen (Finland))
     
  • 30-Aug-09 RUNNER UP IN GROUP, JUNIOR IN GROUP
    Canine Fanciers Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr K Lee (Vic)
     
  • 23-Aug-09 Runner Up in Group & Junior in Group
    SA Poultry & Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr K Hodgkins (Vic)
     
  • 22-Aug-09 Junior in Group
    SA Poultry & Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs C Davis (NSW)
     
  • 16-Aug-09 Junior in Group
    Northern Districts Kennel & Obed Dog Clu [CH] (Judge was Mr D Hyde (ACT)
     
  • 15-Aug-09 Junior in Group
    Northern Districts Kennel & Obed Dog Clu [CH] (Judge was Mrs D Hyde (ACT))
     
  • 2-Aug-09 Junior in Group
    Amenities Dog Club of Broken Hill [CH] (Judge was Mrs D Duffin (Vic))
     
  • 2-Aug-09 BEST IN SHOW & JUNIOR IN SHOW
    Broken Hill Dog Club [CH] (Judge was Ms J Bennett (NZ) Gp Ms C Stuart (NSW)GS)
     
  • 1-Aug-09 RUNNER UP IN GROUP & JUNIOR IN SHOW
    Broken Hill Dog Club [CH] (Judge was Ms G Rhodes (Vic) Gp Ms J Bennett (NZ)GS)
     
  • 1-Aug-09 BEST IN GROUP & JUNIOR IN GROUP
    Amenities Dog Club of Broken Hill [CH] (Judge was Ms C Stuart (NSW))
     
  • 26-Jul-09 Junior in Show
    Marion Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs L More (USA) & Mrs D Cornelssan (Can)
     
  • 25-Jul-09 Junior in Show
    Marion Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs J Rusby (Canada) Grp & GS)
     
  • 12-Jul-09 Junior in Group
    Dareton Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Gunter (NSW))
     
  • 11-Jul-09 Best in Group, Junior in Group
    Dareton Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E Gunter (NSW))
     
  • 5-Jul-09 Junior in Group
    Murray Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Redhead)
     
  • 4-Jul-09 Junior in Group
    Murray Valley Kennel Club [CH] (Judge was Ms K King)
     
  • 31-May-09 Junior in Show
    The Terrier Club of SA Inc [CH] (Judge was Ms N Sharrett (WA)
     
  • 24-May-09 Best in Group
    Colomeke Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr R Greer (NZ)
     
  • 23-May-09 Junior in Show
    Colomeke Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs C Keong (Q) Grp Mr R Greer (NZ) GS)
     
  • 17-May-09 Junior in Show
    Metropolitan Kennel Club of SA Inc [CH] (Judge was Mrs L Harwood (V) Grp Mrs H Pedersen GS)
     
  • 16-May-09 Junior in Group
    Metropolitan Kennel Club of SA Inc [CH] (Judge was Mrs L Brown (NSW)
     
  • 26-Apr-09 Junior in Show
    Dogs SA Projected Improvements Committee [CH] (Judge was Mrs J Horton (Vic) Grp & GS)
     
  • 25-Apr-09 Runner Up in Group
    Dogs SA Projected Improvements Committee [CH] (Judge was Mr K Lovell (Vic)

  • 13-Apr-09 - Best in Group & Junior in Show
    Port Pirie Kennel Club Inc- (Judge was Mr R Fitzgerald (NSW)

  • 12-Apr-09 - R/Up in Group & Junior in Group 
    Port Pirie Kennel Club Inc - (Judge was Ms Sandy Irlam (NT)

  • 12-Apr-09 - Best of Breed
    Port Pirie Kennel Club Inc (PM) - (Judge was Mr Ogden (Qld)

  • 11-Apr-09 - Junior in Group
    Port Pirie Kennel Club Inc - (Judge was Mrs Rose (Qld)

  • 5-Apr-09 - Best Puppy in Group
    Gawler Kennel Club Inc - (Judge was Mr J Forbes (NSW)

  • 4-Apr-09 - Best of Breed & Puppy of Breed
    Gawler Kennel Club Inc - (Judge was Ms K Tosi (Qld

  • 29-Mar-09Best Puppy in Show
    Le Fevre Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Bridgford Grp & Mrs B Pontin GS)

     
  • 28-Mar-09 - Best Puppy in Group
    Le Fevre Kennel Club (Judge was Mrs B Pontin (Vic)

     
  • 9-Mar-09 - Best Puppy in Group - Advance Autumn International
     (Judge was Mrs Margaret Jones (Canada)

  • 1-Mar-09 - Best in Group & Puppy in Group - Ladies Kennel Club of SA Inc
    (Judge was Miss C Ryan Qld)

  • 8-Feb-09 - Best Puppy in Show - Ladies Kennel Club Inc
    (Judge was Mr W Lewis NSW Grp Miss C Ryan Qld GS)

     
  • 22-Feb-09 - Puppy in Group - Naracoorte Kennel Club 
    (Judge was Mr I Rasmussen Qld)

  • 1-Feb-09 - Runner Up in Group & Best Puppy in Show - The Adelaide Hills Kennel Club
     (Judge was Mr Andrzej Kazmierski (Pol)

  • 31-Jan-09 - Puppy in Group - Adelaide Hills Kennel Club
    (Judge was Ms F Sommerfield (UK)

  • 25-Jan-09 - Puppy in Group  - Gawler Kennel Club Inc
     (Judge was Mrs A Vandersteen)

  • 30-Nov-08 - Best Puppy in Show - All Breeds Dog Club of SA Inc
    (Judge was Ms E Parker NZ Grp, Ms E Middleton NZ SH)

  • 8-Nov-08 - Puppy in Group - Millicent Kennel Club PM Show
     (Judge was Ms G Cook)

  • 2-Nov-08 -Puppy in Group - Riverland Obedience & Kennel Club Inc
     (Judge was Mrs S Monk (WA)

  • 1-Nov-08 - Puppy in Group - Riverland Obedience & Kennel Club Inc
    (Judge was Mr P Bennett)

  • 19-Oct-08 - Puppy in Group - Sunraysia Kennel Club
    (Judge was Mrs P Carpenter Qld)

  • 18-Oct-08 - Puppy in Group - Mildura & Districts Kennel Club
    (Judge was Mrs B Hession NSW)

  • 5-Oct-08 - Best Baby Puppy in Group - Port Pirie Kennel Club Inc
     (Judge was Mr K Cronchey Vic)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     



  • Contact Details
    Don & Sheryle Pike
    Lobethal, SA, Australia
    Email : [email protected]

    Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies